واحد کنترل کیفیت

   جدا از تجهیزات تولیدی که برای دستیابی به ظرفیت و مرغوبیت مورد نیاز لازم است، کنترل کیفیت و بهبود مستمر آن نیز همواره از دغدغه‌های این مجموعه بوده‌است. به ویژه آنکه این مجموعه وظیفه تأمین مواداولیه و محصولات مورد نیاز طیف وسیعی از صنایع گوناگون را براساس استانداردهای مختلف برعهده دارد که برآوردن این تعهدات، جز از طریق اجرای دستورالعمل‌های دقیق کیفی و نظارت دائمی برکلیه فرایندهای تولیدی ممکن نیست. درهمین راستا، کارشناسان کنترل کیفی این مجموعه با استفاده از انواع تجهیزات لازم و ارتباط دائمی با آزمایشگاه مجموعه، هریک از فرایندهای تولید و محصولات آن را در چارچوب استانداردهای مربوطه مورد بازرسی و کنترل دقیق قرار می‌دهند تا از تطابق آن با الزامات کیفی اطمینان حاصل گردد. به منظور حصول اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی، واحد کنترل کیفی مجموعه از آزمایشگاههای مجهز متالورژی، شیمیایی و رنگ پودری برخوردار است که علاوه بر مواد اولیه ورودی به مجموعه، نسبت به کنترل کیفی کلیه محصولات تولید شده در خطوط تولید براساس استانداردهای بین‌المللی و مشخصات فنی مورد نیاز اقدام می‌نماید تا از کسب رضایت‌مندی مشتریان و تداوم بهبود کیفی محصولات تولیدی مجموعه اطمینان حاصل گردد.

آزمایشگاه متالورژی مجموعه یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های کشور در صنعت آلومینیوم است که با دراختیار داشتن تجهیزات زیر قادر به بررسی کلیه خواص متالورژیکی، فیزیکی و مکانیکی مواد فلزی می‌باشد:

  • دستگاه اندازه گیری هیدروژن بصورت برخط (Online) ساخت معتبرترین سازنده اروپایی که برای اندازه‌گیری و کنترل میزان هیدروژن موجود در مذاب آلومینیوم بکار می‌رود
  • دستگاه کوانتومتری با قابلیت شناسایی و اندازه‌گیری کمترین مقادیر بیش از ۳۰ عنصر مؤثر در آلیاژهای مختلف آلومینیوم
  • دستگاه تست کشش، فشار و خمش به منظور اندازه‌گیری خواص مکانیکی آلیاژهای تولیدی
  • دستگاه میکروسکوپ متالوگرافی و پلاریزاسیون جهت بررسی ساختار مواد و مقاطع تولیدی
  • دستگاه برش و پولیشر دوقلوی اتوماتیک جهت آماده سازی نمونه‌های متالوگرافی
  • دستگاه آزمون اولتراسونیک جهت بررسی غیر مخرب عیوب داخلی مقاطع
  • دستگاه اندازه‌گیری هدایت الکتریکی
  • دستگاه سختی سنج ثابت و پرتابل جهت آزمون سختی مقاطع آلومینیومی
  • دستگاه‌های متنوع و دقیق اندازه‌گیری ابعادی

    در آزمایشگاه شیمی واحد آنودایزینگ، عوامل مؤثر بر فرایند از جمله غلظت عناصر شیمیایی موجود در وان‌های مختلف بطور دائمی اندازه‌گیری می‌شود تا با کنترل پارامترهای فرایند، محصولی با کیفیت تولیدشده و در اختیار مشتریان قرار گیرد. علاوه برآن، با استفاده از جدیدترین تجهیزات، طیف رنگ آنودایز رنگی، ضخامت لایه آنودایزینگ و همچنین کیفیت لایه سیل ایجاد شده به طور دائم اندازه‌گیری و کنترل می‌شود.

آزمایشگاه رنگ پودری نیز با در اختیار داشتن گان‌ها و کوره‌های آزمایشگاهی، رنگ‌های ورودی به شرکت را قبل از ارسال به خط تولید مورد بررسی قرار می‌دهد. از دیگر آزمایش‌های این قسمت می‌توان به کنترل ضخامت لایه رنگ پوشش شده، میزان براقیت و بررسی میزان چسبندگی رنگ به پروفیل اشاره نمود که به کمک بهترین تجهیزات خریداری شده از معتبرترین شرکت‌های اروپایی، به صورت دائم تحت آزمایش و کنترل قرار می‌گیرد.